dm3

Rodzaje działań w digital marketingu (marketingu internetowym)

Cześć! W tym wpisie przybliżymy różne rodzaje działań realizowanych w ramach digital marketingu!

Czym jest Digital marketing?

Podczas rozmów z naszymi klientami zauważyliśmy, że wiele osób nie wie, na czym polegają działania realizowane w ramach tego rodzaju marketingu jak również często mylą je między sobą. Dlatego postaramy się przybliżyć ten temat prostym zrozumiałym językiem.

Digital marketing to działania marketingowe realizowane za pośrednictwem internetu. Działania “digitalowe”, bo tak potocznie o nich się mówi, można podzielić na kilka podstawowych kategorii. Postaramy się wyjaśnić te najważniejsze i określić, które najczęściej są stosowane. Wykorzystamy w tym celu nasze wieloletnie doświadczenie.

 

Na czym polega i jaką pełni funkcję komunikacja marketingowa?

Zacznijmy od komunikacji marketingowej, która jak sama nazwa wskazuje, polega na ciągłym komunikowaniu się z odbiorcami naszej marki. W jakim celu to robimy? Robimy to po to, aby przede wszystkim cały czas być w świadomości odbiorców naszej marki, czyli naszych potencjalnych klientów. Nie chodzi tutaj o taką agresywną komunikację sprzedażową hasłami typu: „kup teraz, przyjdź, zamów, itd.” Chodzi bardziej o delikatną formę, która pozwala naszym potencjalnym klientom pamiętać, że w ogóle istniejemy.

Musimy pamiętać, że nasi klienci bardzo często nie potrzebują naszych usług bądź produktów cały czas. Komunikując się w sposób ciągły pozwalamy być w tej świadomości w momencie kiedy nasz klient potrzebuje naszej usługi lub produktu.

Kolejną bardzo ważną funkcją jest edukowanie naszych klientów na temat: dlaczego nasz produkt jest dobry, dlaczego warto skorzystać z naszej usługi i w jaki sposób działamy. To jednak nie wszystko! Możemy przekazywać naszą wiedzę w taki sposób, żeby nasz klient lepiej rozumiał oferowany przez nas produkt i stopniowo dojrzał do tego, by go kupić.

Kolejną, ale na pewno nie ostatnią zaletą komunikacji marketingowej jest bardziej techniczna rzecz, a mianowicie możliwość wykorzystania w późniejszym czasie danych na temat komunikacji naszych klientów z naszą marką w kampaniach reklamowych. Dzięki współczesnej technologii i platformom typu Facebook, Instagram, Google itp. istnieje możliwość rejestrowania danych na temat interakcji naszych odbiorców z naszą marką. Mogą to być dane określające czy użytkownik widział nasze treści, obejrzał film, kliknął przycisk: „lubię to”, wszedł na stronę itd. Te dane możemy później wykorzystać kierując odpowiednie komunikaty reklamowe np. do tych osób, które według nas spełniają kryteria gotowego do zakupu klienta.

 

Kanały komunikacji

Możemy skorzystać z jednego lub wielu kanałów komunikacji. Przykładem mogą być posty przeznaczone do serwisu Facebook, relacje na Instagramie lub nawet wpisy na blogu naszej strony internetowej. Nie zapominajmy o poczcie e-mail, czyli tzw. e-mail marketingu.

Pamiętajmy o tym, żeby dobrać odpowiednio kanał komunikacji do naszych odbiorców i platformy, którą się posługują. Pewnego rodzaju ograniczeniem może być również nasz budżet, ponieważ nasi odbiorcy mogą być obecni i aktywni w wielu kanałach, a nasze fundusze pozwalają na skorzystanie tylko z jednego, a nie z kilku kanałów. W takiej sytuacji lepiej jest skupić się na mniejszej ilości kanałów komunikacji natomiast działać tam w sposób prawidłowy – bardziej zaangażowany.

Warto wspomnieć również o jeszcze jednej klasyfikacji kanałów komunikacji. Możemy podzielić je jeszcze na: własne i obce. Własne kanały komunikacji to nic innego jak – email, czyli baza e-mailowa. Jest to nasz własny kanał i nikt nam go nie zabierze! Tak samo strona internetowa jest również naszym własnym kanałem komunikacji. Kanały obce są to wszelkie kanały, które nie należą do nas np. serwis Facebook, Instagram, LinkedIn itd. W każdej chwili właściciele tych platform mogą zamknąć nasze konto zlikwidować je, czy zmienić warunki, na jakich np. można emitować reklamy. Warto mieć na uwadze to, aby mieć przynajmniej jeden własny kanał komunikacji!

 

Czym są kampanie online?

Kolejną grupą działań marketingowych są kampanie online. Jest to świetne narzędzie, które pozwala nam realizować bardzo konkretne, wymierne cele marketingowe oraz sprzedażowe. Charakteryzują się one tym, że zawsze mają jakiś cel. Celem kampanii może być: wizyta na stronie głównej, wizyta na konkretnej podstronie, zakup online w sklepie, internetowym wypełnienie formularza i zostawienie danych kontaktowych, czyli tzw. pozyskaniu leadów itp. Kampanie online charakteryzują się tym, że w większości przypadków ich wyniki można dobrze zmierzyć! To znaczy, że jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki konkretny efekt biznesowy osiągnęliśmy dzięki tej, czy innej kampanii.

 

Przykładowe platformy na których można emitować reklamy online

Jest to cała sieć reklamowa Facebooka obejmująca: Facebook, Instagram, Messenger. Ponadto sieć reklamowa Google, LinkedIn, również Tik Tok itd. Każdy z nas na co dzień spotyka się z reklamami online. Są to zazwyczaj w mediach społecznościowych te graficzne, bądź wideo reklamy z dopiskiem: „sponsorowane”. Jeżeli czegoś szukamy, jest to pierwszych kilka wyników bądź te wyniki, które się wyświetlają z boku. One również są oznaczone dopiskiem: „sponsorowane” czy „reklamy”.

Kojarzycie te reklamy, które za wami chodzą, śledzą was? To również są reklamy online! Tutaj wykorzystany jest mechanizm retargetingu, czyli system reklamowy za pomocą narzędzi analitycznych zapisał wasze aktywności względem reklamy i jest w stanie wyświetlać Wam owe reklamy za pośrednictwem prawdopodobnie agencji, która dobrze je skonfigurowała, a Wam jako osobom o większym prawdopodobieństwem zainteresowania danym produktem lub usługą. Tego rodzaju reklamy zazwyczaj przynoszą najwięcej efektu.

 

 

Podstawowe działania Digital marketingu

Oprócz komunikacji marketingowej i reklam online mamy również inne podstawowe działania w ramach Digital marketingu. Jednym z takich dla mnie podstawowych działań jest opracowanie strategii marketingowej. Nie musi być ona bardzo skomplikowana. Może być nawet bardzo prosta, natomiast ważne jest, żeby była!

Nie powinno się zapominać o ostatniej kategorii elementów marketingowych, o jakiej dziś wspomnimy. Mamy tu na myśli elementarne podstawy, a mianowicie elementy takie jak identyfikacja wizualna, która zawiera: logotyp definicję tego, w jaki sposób nasza marka będzie się komunikowała w sposób wizualny, jak będzie wyglądała, jakie będzie miała kolory czcionki itd. Drugim takim elementem jest strona internetowa. Według nas strona internetowa jest elementem niezbędnym dla większości firm i marek do realizowania celów marketingowych. Należy pamiętać o tym, żeby strona internetowa nie była tworzona tak po prostu. Musi ona być elementem jakiegoś procesu marketingowego oraz powinna realizować jakieś konkretne określone cele. Tak postawiona sytuacja jest prawidłowa! Dlatego przystępując do realizacji strony internetowej, powinieneś umieć odpowiedzieć na pytanie: “w jakim celu to robisz”, albo: „jakie cele ma realizować strona internetowa”? Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie, to polecamy porozmawiać z jakimś specjalistą od marketingu.

 

 

Podsumowanie

Przedstawiliśmy Wam pokrótce podstawowe pojęcia w sposób prosty. Nie wchodziliśmy w jakieś zaawansowane tematy marketingowe. Zależało nam na tym, aby osoby niezwiązane z marketingiem, bądź też mające małą wiedzę na ten temat, zrozumiały te podstawowe kwestie. I chociaż niektóre pojedyncze działania marketingowe wydają się dość proste do zrealizowania, takie jak np. wrzucenie posta na Facebooka jest faktycznie czynnością prostą, tak zrealizowanie tej czynności w ramach całościowej strategii marketingowej, która ma przynosić określone rezultaty biznesowe, to już jest kompletnie inna sprawa.

 

O autorze

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras eget sagittis mauris. Duis auctor auctor ligula, non sagittis nibh. Curabitur semper neque sodales, porta massa et, cursus nibh. Phasellus gravida lobortis mauris, quis accumsan tellus euismod eget. In at tempor arcu, in malesuada purus. Aenean et tortor mi. Praesent nibh lacus, imperdiet ut velit in, lobortis tempus massa.

Comments are closed.