persona-cube

Kim jest Twój idealny klient?

Chcesz regularnie pozyskiwać klientów, prawda? Żeby to umożliwić, musisz do nich dotrzeć. Żeby dotrzeć do potencjalnych klientów, musisz wiedzieć, kim oni są i gdzie ich znaleźć. Czy potrafisz określić, kim są Twoi klienci?

Narzędziem pomocnym przy określaniu grup docelowych klientów jest persona, czyli opis przykładowego klienta. Do tworzenia person należy podejść bardzo konkretnie, możesz nadać takiej personie imię i określić dokładnie jej cechy, takie jak:

  • demografia, czyli wiek, płeć itd.,
  • praca – czym się zajmuje,
  • rytuały – jak wygląda jego lub jej typowy dzień,
  • ból – jakie problemy możesz pomóc mu rozwiązać?
  • wartości – co ceni i jakie ma ambicje?
  • strach – czego się obawia?

 

Możesz rozbudować personę o dowolne inne, istotne z Twojego punktu widzenia informacje. Możesz określić jedną lub więcej person, w zależności od tego czy Twoi klienci dzielą się na różniące się od siebie grupy, np. klienci prywatni i biznesowi albo młode rodziny i emeryci. Przykładowa persona:
Anna, 33 lata, jest matką dwójki dzieci w wieku 5 i 8 lat. Pracuje na cały etat w firmie produkcyjnej jako specjalista ds. marketingu. Mieszka wraz z mężem i dziećmi w Toruniu. Wspólnie z mężem codziennie rano odwożą dzieci do szkoły i przedszkola a po południu w niektóre dni na zajęcia dodatkowe. Anna kiedyś trenowała amatorsko lekkoatletykę i sport był ważną częścią jej życia, natomiast po urodzeniu dzieci musiała z tego na jakiś czas zrezygnować z braku czasu i energii. Teraz chciałaby wrócić do regularnej aktywności i poprawić nieco swoją kondycję i sylwetkę. Brakuje jej czasu, nie wie jak się za to zabrać. Zastanawia się nad zajęciami na siłowni lub treningiem z trenerem personalnym. Nie chce poświęcać czasu na poszerzanie wiedzy o trenowaniu, woli zapłacić dodatkowo, ale żeby ktoś inny zajął się merytoryczną częścią trenowania i odżywiania. Zaoszczędzony czas woli poświęcić na odpoczynek z rodziną, która jest dla niej ważniejsza. Boi się jednak, że jak nie weźmie się za siebie, to pogorszy się jej zdrowie i nie będzie miała siły zajmować się rodziną. Boi się również dalszego pogarszania sylwetki.

 

Jak myślisz, czy tak opracowana persona pozwoli Ci na lepsze zrozumienie Twoich klientów i lepszą komunikację z nimi a także lepsze dopasowanie oferty? Czy to przełoży się na skuteczniejszą sprzedaż?

Pamiętaj, nie każdy powinien być Twoim klientem. Przypomnij sobie ulubionego klienta, zadowolonego, z którym współpraca układa się wzorowo. A teraz pomyśl o tym, z którym zawsze są problemy, nic mu się nie podoba i jest niemiły, delikatnie mówiąc. Których klientów chcesz mieć? Ty decydujesz! Jak? Pobierz nasz poradnik aby się dowiedzieć.

 

Poznaj zasady i zrealizuj swoje cele

Kim jest Twój idealny klient, to dopiero pierwsze z pięciu kluczowych pytań. Poznaj wszystkie 5 pytań a dzięki naszemu darmowemu poradnikowi, z łatwością udzielisz na nie odpowiedzi. Ponadto dostaniesz również dawkę wiedzy, jakie działania dalej podjąć, aby zrealizować swoje cele biznesowe.

Comments are closed.